O projekcie

W okresie od 1.06.2009 r. do  30.11.2009 r.  zostaÅ‚ zrealizowany projekt  „PokonujÄ…c barierÄ™ stereotypów: do mÅ‚odych BiaÅ‚orusinów o polskim udziale w II wojnie Å›wiatowej”. Projekt byÅ‚ wspóÅ‚finansowany przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach cyklicznego programu: Promocja wiedzy o Polsce.

 

Jego gÅ‚ównymi celami  byÅ‚y: dokonanie zmiany stereotypów historycznych dotyczÄ…cych uczestnictwa narodu polskiego w II  wojnie Å›wiatowej u mÅ‚odych BiaÅ‚orusinów poprzez wlaczenie elementów odpowiedniej edukacji/oÅ›wiaty do pracy nauczycieli historii w szkoÅ‚ach i innych oÅ›rodkach edukacyjnych oraz korekta biaÅ‚oruskiej opinii spoÅ‚ecznej na temat historii zajÄ™cia (lata 1939 – 1941) przez ZwiÄ…zek Radziecki terenów II Rzeczpospolitej poprzez informowanie o przestÄ™pstwach w Katyniu.      

Cele te były urzeczywistniane przez realizację następujących zadań projektu:

• upowszechnianie wiedzy na temat udziaÅ‚u Polaków w II wojnie Å›wiatowej wóród mÅ‚odych obywateli BiaÅ‚orusi (również przedstawicieli mniejszoÅ›ci polskiej);

• pogÅ‚Ä™bianie Å›wiadomoÅ›ci historycznej mieszkaÅ„ców BiaÅ‚orusi nt. Drugiej wojny Å›wiatowej;

• rozwój elastycznych, nowoczesnych  form przekazu wiedzy historycznej;

• ksztaÅ‚towanie postaw patriotycznych u mÅ‚odych Polaków, mieszkajÄ…cych w RB;

• zwiekszenie roli GdaÅ„ska i Witebska jako oÅ›rodków edukacji historycznej nt. II wojny Å›wiatowej.

Projekt byÅ‚ skierowany na popularyzacjÄ™ historii udziaÅ‚u Polski w II wojnie Å›wiatowej, umocnienie w Å›wiadomoÅ›ci spoÅ‚ecznej pozycji Polaków jako aktywnych uczestników walki z hitlerowskimi Niemcami i faszystowskimi WÅ‚ochami oraz obalenie istniejÄ…cych stereotypów, które bardzo czÄ™sto stanowiÄ… barierÄ™ w uÅ›wiadomieniu przyczyn i skutków tej wojny. DziaÅ‚alność w ramach projektu byÅ‚a adresowana do nauczycieli (przede wszystkim mÅ‚odych nauczycieli BiaÅ‚orusi), bo wÅ‚aÅ›nie ta grupa zawodowa odpowiada na co dzieÅ„ za edukacjÄ™ i wychowanie dzieci i mÅ‚odzieży oraz ksztaÅ‚towanie przekonaÅ„ i postaw mÅ‚odych ludzi, m. in. odnoÅ›nie historii.

GÅ‚ównymi dziaÅ‚aniami projektu byÅ‚y: 

- przygotowanie multiplikatorów (3-dniowe szkolenia z historii polskiego udziaÅ‚u w II wojnie Å›wiatowej dla 30 nauczycieli, pracujÄ…cych w szkoÅ‚ach, gimnazjach, liceach i innych oÅ›rodkach edukacji oraz wykÅ‚adowców i studentów wydziaÅ‚u historii Witebskiego Uniwersytetu PaÅ„stwowego);

- opracowanie i kolportaż CD z materiaÅ‚ami po biaÅ‚orusku o roli Polaków w II wojnie Å›wiatowej;

- zajęcia i akcje edukacyjne/oświatowe realizowane przez 15 białoruskich nauczycieli we własnych szkołach i środowiskach lokalnych;

- rozpowszechnienie wiedzy nt. polskiego udziału w II wojnie światowej w Polskim Radiu dla Zagranicy;

- wielojÄ™zyczna strona www, promujÄ…ca projekt, informujÄ…ca o doÅ›wiadczeniach pracy nauczycieli w kierunku popularyzacji historii uczestnictwa RP w II wojnie Å›wiatowej; szeroka promocja projektu i obchodów rocznicy wybuchu II drugiej wojny Å›wiatowej.

W sierpniu w Witebsku  odbyÅ‚y siÄ™ zajÄ™cia dla 30 nauczycieli historii, wykÅ‚adowców i studentów wydziaÅ‚u historii Witebskiego Uniwersytetu PaÅ„stwowego.  Szkolenie obejmowaÅ‚o 24 godzin zajęć, trwajÄ…cych 3 dni, o strukturze dwumoduÅ‚owej:

- I moduÅ‚ – wykÅ‚ad,

- II moduÅ‚ – warsztaty; zajÄ™cia praktyczne dla uczestników w oparciu o źródÅ‚a, dokumenty, materiaÅ‚y przygotowane przez prowadzÄ…cych oraz o wÅ‚asne doÅ›wiadczenie.

Ponadto zorganizowano wycieczkÄ™ do Lasu KatyÅ„skiego. Przygotowanie multiplikatorów przeprowadzili polscy eksperci: dr Krzysztof Piekarski z Uniwersytetu GdaÅ„skiego, MichaÅ‚ Koss z III Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego im. Marynarki Wojennej z Gdyni oraz BolesÅ‚aw StÄ…porek z Towarzystwa Edukacyjnego „Wiedza Powszechna”. NastÄ™pnie w szkoÅ‚ach w Å›rodowiskach lokalnych zastaÅ‚y zorganizowane przez nauczycieli - uczestników projektu zajÄ™cia  i akcje wedÅ‚ug wypracowanych scenariuszy (mikro-projektów, propozycji). Przy wsparciu organizacyjnym realizatorów projektu Sekcja BiaÅ‚oruska Polskiego Radia dla Zagranicy przeprowadziÅ‚a 4 konkursy historyczne wÅ›ród swoich sÅ‚uchaczy. ZostaÅ‚y one zorganizowane w ramach cotygodniowej audycji „Poczta redakcyjna”. TÄ™ rubrykÄ™ prowadzi jeden z biaÅ‚oruskich realizatorów projektu – Juryj ÅšciapanaÅ­, dziennikarz Redakcji BiaÅ‚oruskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. W 4 konkursach uczestniczyÅ‚o 50 osób z caÅ‚ej BiaÅ‚orusi. ZwyciÄ™zcy otrzymali nagrody. W ramach projektu powstaÅ‚a też   strona internetowa www.ww2pl.info w trzech jÄ™zykach (po polsku, rosyjsku i biaÅ‚orusku;wiÄ™kszość materiaÅ‚ów po biaÅ‚orusku) Uczestnicy projektu zrobili kilkaset zdjęć Lasu KatyÅ„skiego i okolic, z których czść zostaÅ‚a przekazana do powstajÄ…cego w GdaÅ„sku Muzeum II Wojny Åšwiatowej.